inteligentny dom

Inteligentna instalacja to rozwiązanie łączące w sobie komfort, bezpieczeństwo oraz oszczędność energii elektrycznej i cieplnej w Twoim domu, mieszkaniu i lokalu. Dzięki zautomatyzowaniu części procesów nie musisz być ekspertem w zakresie oszczędności. System sam dopasuje odpowiednie ustawienia grzejników, oświetlenia do aktualnie panujących warunków zewnętrznych oraz wielu innych czynników wpływających na komfortową atmosferę.

Bezpieczeństwo

Inteligentna instalacja w budynku zapewni bezpieczeństwo jego użytkownikom poprzez integrację jego z system alarmowym, czujnikami ruchu, dymu czadu. Pozwoli to na automatyczne działanie w chwili zagrożenia. Do inteligentnych instalacji możemy podłączyć systemy monitoringu i zapewnić dostęp do kamer z dowolnego miejsca, w którym mamy Internet, a zapewniają to bezpieczne szyfrowane połączenia. Użytkownicy mogą wykorzystać czytniki odcisków, kodów, kart dostępu w celu wydzielenia dostępu do odpowiednich pomieszczeń, zazwyczaj wykorzystywane w hotelach, ale i również w domach do bram wjazdowych, garażowych.

System alarmowy

 • Integracja z systemem – pozwala na wykorzystanie czujników systemu alarmowego do sterowania obwodami inteligentnej instalacji oraz określania zachowania obwodów w chwili załączenia alarmu
 • Połączenie z alarmem – umożliwia w chwili powstania alarmu zamknąć wszystkie rolety, elektroniczne zamki lub załączyć całe oświetlenie w domu w taki sposób, aby przyciągało uwagę sąsiadów (np. poprzez mrugające oświetlenie)

Automatyczne sterowanie

 • Symulacja obecności - po dłuższej nieobecności domowników, system może automatycznie symulować obecność sterując np. roletami, oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym. Obiekty, w których nic się nie dzieje są dobrą okazją dla włamywaczy.
 • Zamykanie zaworów mediów – wykrywanie niebezpieczeństwa za pomocą czujników czadu, dymu oraz zalania pozwala na odłączanie mediów w chwili zagrożenia.
 • Załączanie oświetlenia – w chwili rozpoznania ruchu przed naszym domem system może uruchomić oświetlenie, co pozwoli odstraszyć potencjalnego złodzieja.

Komfort

Komfort użytkownikom inteligentnego domu zapewniają wszystkie jego elementy dostępne na wyciągnięcie ręki, jak wyłączniki i urządzenia mobilne, ale również automatyka budynku pozwalająca użytkownikom na zmniejszenie ilości czynności, o których należy pamiętać. Przykładem takiej czynności może być podlewanie ogrodu, które może odbywać się automatycznie wg. zadanego harmonogramu, odpowiednie sterowanie ogrzewaniem bez konieczności ciągłej regulacji pokręteł na grzejnikach.

Co możemy sterować?

 • Oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym
 • Gniazdami elektrycznymi poprzez pozbawianie ich napięcia – np. stosowanie do gniazd na elewacji budynków
 • Roletami
 • Sprzętem RTV
 • Ogrzewaniem podłogowym
 • Grzejnikami
 • Urządzeniami klimatyzacji i wentylacji
 • Podgrzewaniem rynien, podjazdów, schodów
 • Nawadnianiem zieleni
 • Domykanie okien
Można również dodać skrzynkę dla kuriera, który zostawi paczkę we wskazanym przez nas miejscu, gdy nie ma nas w domu, ponieważ możemy zdalnie otworzyć skrzynkę. Powyżej wymieniliśmy podstawowe elementy sterowania budynkiem, napisz nam czym chciałbyś jeszcze sterować.

Elementy sterujące

Dzięki mnogości dostępnych produktów współpracujących z systemem KNX, możliwy jest wybór od tradycyjnych wyłączników poprzez nowoczesne wyłączniki do tych najbardziej designerskich. W przypadku budżetowego inteligentnego domu, stosujemy wyłączniki tradycyjne z maksymalną ilością 6-ciu funkcji w 1 przycisku oraz urządzeń do wizualizacji i sterowania ogrzewaniem.

 • Tradycyjne wyłączniki – dla inteligentnego budynku nie jest to rozwiązanie zalecane, ponieważ niezbędna jest instalacja wielu wyłączników, natomiast jest możliwe ich wykorzystanie
 • Wyłączniki systemu KNX bez wyświetlacza – cechują się mnogością funkcji oraz ilości przycisków na jednym wyłączniku. Jeden wyłącznik może posiadać od 2 przycisków do nawet 10 przycisków zajmując przy tym niewiele miejsca
  Wyłącznik przyciskowy systemu KNX produkcja Simon Kontakt model Sense Wyłącznik przyciskowy systemu KNX produkcja BERKER/HAGER SCHNEIDER MERTEN KNX BUTTON
  fot. Kontakt-simon fot. Hager fot. Schneider Electric
 • Wyłączniki systemu KNX z wyświetlaczem – wyświetlacze przy takich przyciskach posiadają rozbudowane możliwości informujące użytkownika o poziome natężenia oświetlenia, wartości nastawy temperatury, dacie i godzinie. Z reguły te wyłączniki pozwalają na dokładną regulację poziomu temperatury w danym pomieszczeniu.
  SCHNEIDER MERTEN KNX DISPLAY Wyłącznik przyciskowy systemu KNX produkcja BERKER/HAGER Wyłącznik przyciskowy systemu KNX produkcja BERKER/HAGER
  fot. Schneider Electric fot. Hager fot. Hager
 • Wyświetlacze dotykowe – występują w wielu rozmiarach, mogą być wielkości 1 tradycyjnego wyłącznika ok. 1,8 cala lub większe 7-mio i 10-cio calowe
  SCHNEIDER MERTEN KNX DISPLAY SCHNEIDER MERTEN KNX DISPLAY
  fot. Schneider Electric fot. Schneider Electric
 • Inne urządzenia zewnętrzne – komputery, smartfony, tablety tymi urządzeniami możemy połączyć się z systemem oraz jego wizualizacją tylko w miejscach w których mamy dostęp do Internetu, a system został przygotowany do zdalnego sterowania.

Oświetlenie i rolety

W inteligentnym domu oświetlenie i inne elementy mogą być regulowane w sposób tradycyjny czyli: włącz i wyłącz oraz w sposób bardziej złożony w przypadku wykorzystania stacji pogodowych i czujników natężenia. Dodatkowe czujniki pozwolą zadecydować czy oświetlenie powinno zostać już załączone, czy pomieszczenie jest odpowiednio nasłonecznione. Może się okazać, że w pomieszczeniu jest nadmiar światła, co staje się nie komfortowe, w takiej sytuacji system zasłoni okna roletami, zasłonami, lamelami. Ponadto dostępne są funkcje:

 • Programowania czasowego – w celu zapanowania nad oświetleniem zewnętrznym
 • Programowania scen oświetlenia – okazujące się być przydatną funkcją w pomieszczeniach takich jak pokój dzienny, gdzie wykorzystywany jest do oglądania telewizji, organizowania imprez itp. Dla takich sytuacji użytkownik może ustawić scenę np. kino zatem system odpowiednio dopasuje oświetlenie, zamknie rolety, wysunie projektor lub uruchomi telewizor na odpowiednio zaprogramowanym kanale. Przy scenie impreza, system może uruchomić pasek LED RGB w odpowiednim kolorze, rozjaśnić pomieszczenie, uruchomić system audio. Wszystko to zadziała za pomocą jednego przycisku

Oszczędność

Po części ta sekcja jest podsumowaniem wyżej wymienionych możliwości, ponieważ systemy automatyki pozwalają na oszczędność czasu i pieniędzy.

Oszczędność czasu wynika z ograniczenia ilości czynności w budynku, rozpoczynając od uruchamiania podlewania ogrodu, pilnowania czy oświetlenie zewnętrzne na pewno zostało wyłączone w nocy, poprzez ciągłe regulowanie temperatury w pomieszczeniach. Zapewnia możliwość wyłączenia wszystkich urządzeń w mieszkaniu po opuszczeniu domu, zamknięcia rolet oraz innych czynności za pomocą jednego głównego wyłącznika, który możemy umieścić w dowolnym miejscu nieruchomości. Takie zachowanie może być również wywołane za pomocą centrali alarmowej, która informuje, że przez dłuższy czas nie ma domowników.

Oszczędność pieniędzy jest wynikiem zautomatyzowania procesów głównie związanych z automatyką ogrzewania, oświetlenia. System rozpoznaje sygnały z temperatury pomieszczenia oraz temperatury zewnętrznej oraz stanu otwarcia okien w celu dopasowania temperatury w pomieszczeniu. System będzie za nas będzie pamiętał czy przy otworzonym oknie lepiej dobrym zachowaniem jest dogrzewanie nieruchomości. Dodatkowymi parametrami oszczędności energii będzie sterowanie oświetleniem i dopasowanie jego czasu działania do rzeczywistych potrzeb. Jeśli jesteś odbiorcą energii, który ma zróżnicowaną cenę w ciągu doby, system będzie mógł przenosić pracę energochłonnych urządzeń na godziny, w których energia jest tańsza.

Techniki instalacji

Rozwiązania inteligentnych systemów dostępne są dla każdego oraz do wszystkich typów instalacji, możliwe jest wykonanie ich na każdym etapie budowy nieruchomości, ale również w istniejących instalacjach. Należy jednak mieć na uwadze, że każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Systemy przewodowe możemy instalować w nowych obiektach lub obiektach remontowanych, gdzie będzie swoboda w prowadzeniu przewodów, natomiast systemy bezprzewodowe są systemami bezinwazyjnymi, można je instalować w każdej instalacji i na każdym etapie. Niestety w systemach bezprzewodowych musimy pamiętać, że większość tych urządzeń wymaga zasilania bateryjnego, a to niesie za sobą ryzyko przestojów w funkcjonowaniu takiej instalacji. Dodatkowo urządzenia bezprzewodowe będą dla nas droższym rozwiązaniem.

Udostępnij w sieci